4 kreativa strategier för när du väljer domän till din företagshemsida
Dela Detta!

Nya domänändelser

För ett par år sedan var det svårt att hitta ett tillgängligt domännamn på två ord, men så är det inte längre. Idag kan alla hitta korta och meningsfulla domännamn utan att behöva använda utfyllnadsord, bindestreck, eller siffror. Det är nämligen så att nya domäner låter dig ha sökord och korta domäner som kan hjälpa ditt företag och ditt varumärke.

Bygg en GRATIS hemsida på tre enkla steg.

Bygg en hemsida här!

Detta är fördelarna med att ha en domän med sökord:

1. Enkelt att marknadsföra och kommunicera

Med en domän såsom www.breakinto.tech kan företaget stå bakom ett namn som berättar att användare kan 'break into tech'. På så sätt blir det enklare för företaget att förklara sitt syfte för kunder och det underlättar marknadsföring av produkter och tjänster.

2. Passar dina kunder

Om ditt företag säljer tidningar och magasin så finns det inget bättre namn än www.magazine.store. Namnet är enkelt och det passar dina kunder bra från första ögonblicket.

3. Underlättar sökmotoroptimering (SEO)

Det förra exemplet, www.magazine.store är värdefullt om du vill sälja tidningar och producera annonser. Med den domänen kan du äga sökord kring 'magazine store' vilket förenklar marknadsföring och din placering i sökresultaten online. Kunder är mer benägna att klicka på en länk som ser ut så eftersom den matchar deras sökning så bra.

4. Ger dig ett övertag jämfört med dina konkurrenter

När du väljer en domän som är kort, enkel att minnas och relevant inom din bransch skapar du bra fördelar för ditt varumärke jämfört med dina konkurrenter. Det är lättare att minnas
www.louder.online än www.quezzdigitalagency.com för en digital reklambyrå.

Sökordsstrategi

Nu när du förstår fördelarna med att ha en domän med ett sökord så tänkte vi erbjuda 4 kreativa strategier att fokusera på.

1. Industri-sökord

Du kan välja 'stora' sökord för dig själv som passar din industri. Låt oss säga att du erbjuder catering för bröllop. Istället för att välja ett namn om catering så kan du välja ett namn som innehåller bröllop och på så sätt syns du oftare när möjliga kunder söker efter just bröllopsrelaterade frågor och tjänster.

Några exempel på engelska kan vara:
  • Wedding Foods - weddingfoods.online
  • Wedding Caterers - weddingcaterers.site
  • Wedding Food & Fun - weddingfood.fun

2. Sökord med produkt och tjänster

Här är tricket att välja ett namn som innehåller en specifik produkt som du säljer. Sysslar du med landskap och trädgårdar kan du till exempel välja ett av följande namn:
  • Elegant Garden Space - elegantgarden.space
  • Classic Garden Site - classicgarden.site
  • Garden Landscape Store - gardenlandscape.store

3. Visionsbaserade sökord

Om du vill bygga ett stort företag kan du välja ett namn som passar senare. Om du vill starta en blogg om mentalhälsa som du vill ska inkludera hälsa och livsstil i framtiden kan följande namn passa:
  • Absolute Wellness Space - absolutewellness.space
  • My Total Wellness - mytotalwellness.website
  • Access Wellness Online - accesswellness.online

4. Geografiska sökord

Du kan även välja en domän som passar din geografiska plats, t.ex. din stad eller ditt land. På så sätt lokaliserar du ditt företag och gör det enklare att hitta. Om du är en veterinär i London kan följande namn passa bra:
  • Vet in London - vetinlondon.site
  • London Vet Space - londonvet.space
  • Furry Pets' Vet - furrypetsvet.london
Med dessa kreativa strategier kan du skapa ett varumärke som är enkelt att minnas och som även hjälper ditt företag nå ut till kunder.

Vad väntar du på?

Bygg en GRATIS blogg här!

Author: Celia Lind

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar